Chov australských ovčáků v číslech - 2020

 

Ke konci roku patří neodmyslitelně bilancování, opět tedy uvádíme čísla, jako shrnutí českého chovu Australských ovčáků za rok 2020. Opět jsme počítaly ze zdrojů na našem webu a zde je pro zajímavost výsledek.
V roce 2020 evidujeme 163 vrhů !  Jedná se o rekord v dosavadním chovu AUO v ČR, v roce 2019 počet sice klesl, ale rok 2020 překonal i rok 2018. Oproti loňsku počet vzrostl  o 43 vrhů (což jsou zhruba 3-4 bohaté kalendářní měsíce).  

Bylo použito 68 českých krycích psů na 132 vrhů, v 31 případech šlo o zahraniční krytí za použití 27 psů a v 13 případech se jednalo o opakované spojení. Opakovaných spojení tím pádem byl zhruba dvojnásobek oproti roku 2019 a 2018. Zahraniční krytí naopak v roce 2020 poklesla o 3, pravděpodobně díky omezení možnosti cestovat za hranice.

Štěňat se v roce 2020 narodilo cca 1070. Jako nestandardně zbarvených kvůli bílé na těle či hlavě jich z našich zdrojů evidujeme 22, samozřejmě ne všechna se nám ale podaří zahrnout. Tj zhruba 2 % z celku.

Průměrný počet štěňat na vrh byl 7, jako minulý rok. Za zmínku možná stojí i průměrný počet štěňat ve vrzích ze spojení NBT x NBT. Takových vrhů bylo 13
 a počet štěňat v nich činil průměrně 5 kusů. Jde spíš o informaci pro zajímavost, neboť nejsme vždy schopni zaručit původní délku ocasu u sledovaných jedinců.
 
 
Z 162 vrhů bylo letos 30 zahraničních, za použití 26 psů. Tvoří tedy zhruba 18 % z celkového počtu krytí. Jedná se o vcelku významný pokles oproti roku 2019.
 
 
Nejvíce využíván byl opět pes Mystic Highland GOT A STAR se 3 narozenými vrhy . V roce 2019 taktéž narozeny 3 vrhy . Jeho polobratr JIM Cofi Capito měl opět 4 vrhy, polobratr IRON HEART ARON od Halířů 3 vrhy.

 Počet využití českých chovných jedinců  s počtem vrhů stoupl, na 132 vrhů bylo použito 68 z českých chovných psů, 31 z nich mělo více než jeden vrh. Z těchto 68 psů bylo 13 do ČR importováno, zbytek odchován na našem území.

 
 
 
Nejvíce využívanými psy v českém chovu z hlediska narozených vrhů v roce 2020 se stali:
 
 
-JIM BOWIE z Lodice s rekordními 10 vrhy. Jedná se o nejvyšší počet vrhů u psa v jednom kalendářním roce za celou historii chovu v ČR, pes je nyní tříletý. 
 
 
- bratři FINALLY THE BEST Puella Fera se 7 vrhyFRISCO NIGHT Puella Fera se 4 vrhy, což je dohromady 11 vrhů. V roce 2019 měli dohromady vrhy 4.
 
 
- po 5 vrzích za rok měli importovaní psi z USA:  Risingstar's WHAT LEGENDS ARE MADE OF a Las Rocosa BOBBY BARE
 
 
- se 4 vrhy IMPULS HalibaNEPOSEDA Svěží Vítr a výše zmínění JIM Cofi Capito a   FRISCO NIGHT Puella Fera
 
 
GRAN TORINO Od Halířů se 3 vrhy a vrhový bratr  GREAT GERONIMO od Halířů se 2 vrhy.
 
 
- dále se 3 vrhy MAGNÁT Srdcové eso (vrhy měly i polosestry ROSA a REBEKA), EVERAFTER STORY BY Royal RainQUIET STORM Carcassonne Tolugo ( a jeho otec TWINKLE DIAMOND Motopies se 2 vrhy), TWIST AND SHOUT Carcassonne Tolugo (a jeho otec CURACAO Cofi capito se 2 vrhy a polobratr KENAI Cofi Capito 1 vrh) a POLAR EXPRESS Great lady (a opět jeho sestry PRINCESS HEART Great lady, PENNY LANNE Great lady a dcera  TEREZKA Emily Bohemia ).
 

Po dvou vrzích mělo potomky 16 psů.


Importů do ČR evidujeme za uplynulý rok 18, z toho 3 ze země původu (USA).

 

 
Nových chovatelských stanic s jejich prvním vrhem (tedy počet vrhů A) se rovná 31, což je zhruba 19 % z celkového počtu a o 10 víc než v roce 2019.
 
 
Nejaktivnější chovatelskou stanicí v roce 2020 byla ch.s.:
 

-   Carcassonne Tolugo s 7 vrhy (z toho 2 krytí zahraniční),
 
Cofi Capito s 5 vrhy (všechny v ČR) ,
 
od Halířů s 5 vrhy (z toho 3 zahraniční)
 
Kascaro - 4 vrhy (z toho 1 zahraniční)
 
Colors of the Wind - 4 vrhy(vše v ČR)
 
From Sunny Hillside  - 4 vrhy (z toho 3 zahraniční)
 
- s 3 vrhy se pak do pořadí vešly stanice: 
ch.sAneleh Czech (2 zahraniční),  Apeiron (vše v ČR), Emily Bohemia (vše ČR), Puella Fera (vše ČR), Srdcové Eso (vše ČR), Svěží Vítr (1 zahraniční) a z Radlické čtvrti (vše ČR).
 
 
 
Změna údajů vyhrazena.
 
 

Děkujeme za přízeň, přejeme mnoho chovatelských úspěchů v roce 2021 a těšíme se na další splupráci, Váš tým správců.

 

Za poskytnutí některých údajů děkujeme Martině Švecové.