Charakteristika

Australský ovčák nebo-li ausík, jak ho s láskou téměř všichni majitelé nazývají, zaujme především svým originálním zbarvením a barvou očí. Ne nadarmo se mu říká Pes s očima duchů. Pokud si ale dáte tu práci poznat ausíky trochu blíž, poznáte, že barva srsti nebo očí je jedna z posledních věcí, která je na nich tak originální a která není rozhodně rozhodující pro výběr parťáka na dalších 15 let...

Co říká o povaze ausíka plemenný standard? Australský ovčák je inteligentní pracovní pes se silnými pasteveckými a hlídacími instinkty. Je to oddaný společník a vydrží pracovat celý den. S takovými vlastnostmi má dobrou povahu, zřídka je svárlivý. Při prvním setkání může být poněkud zdrženlivý.

Nezbývá, než se základním popisem souhlasit, přesně takový by ausík měl být. Nicméně vzhledem k využití plemene u nás a s jeho vzrůstající oblibou se bohužel čím dál tím víc setkáváme se psy, kteří tráví většinu svého času na gauči nebo na zahradě. Velká škoda pro tak aktivní plemeno s tak obrovským potenciálem, jakým právě ausík je...

Co nejvíce vystihuje australského ovčáka? Většina majitelů se asi shodne na tom, že energie. Ausík je věčně vysmátý pes, který je vždy připraven jít do akce. Je jedno, zda potřebujete jít nakoupit, pouklízet doma, jít si zaběhat nebo vyjet ven na koni. Ausík se vždy dychtivě zúčastní jakékoliv aktivity, kterou vymyslíte, a bude vám u ní asistovat. Je to pes nabitý neskutečným množstvím energie, z čehož logicky vyplývá, že právě toto plemeno je vhodné na všechny možné i nemožné psí aktivity, které vás napadnou.

Ausík je také určitě ideální rodinný pes. Rád a ochotně se s vámi zúčastní rodinné dovolené, ať už vyjedete na hory nebo v létě na vodu. Je to plemeno vhodné pro aktivní pány, kteří ho budou vhodně zaměstnávat. Ausík je především pes velmi inteligentní. Nejen že potřebuje zaměstnat tělo dostatečnou fyzickou aktivitou, ale především potřebuje také unavit hlavu. Je velmi oddaný svému pánovi a jeho rodině a aktivně si je také ohlídá. Při správné socializaci to je pes nekonfliktní, dobře se snášející s jinými zvířaty, snadno si zvyká na nové podněty, prostředí a zvuky. Při prvním kontaktu s cizími může být nedůvěřivý, což znamená, že se nenechá hned pomazlit od každého, ale v žádném případě by neměl projevovat agresivitu.

Australský ovčák miluje společnost své lidské smečky. V žádném případě to není pes vhodný k boudě nebo k hlídání zahrady. Ano, samozřejmě že ho můžete mít celoročně venku, ale pořád platí stejně, že potřebuje zaměstnat jak tělo, tak hlavu. Ausík potřebuje být v kontaktu se svým člověkem, jinak bude psychicky strádat.

Dalším poměrně rozšířeným rysem australského ovčáka je jeho láska k vodě. Většina pejsků se nadšeně vrhá do vody hlava nehlava, nezřídka je můžeme vidět, jak se slastně naloží do louže a tam si spokojeně lebedí. S tím je také spojená jejich láska ke sněhu. Většinou hory milují a ve sněhu dokáží vyvádět celé hodiny.

Z ausíků taky máte někdy pocit, že jsou to gumídci nadopovaní hopsinkovou šťávou, které vypili víc, než je zdrávo. smiley Jsou to nadšení skokani, skáčou na všechno a na všechny. Se svou tělesnou konstitucí dokáží vyskočit do závratných výšek a majiteli olíznout přitom celý obličej. I proto jsou často k vidění v soutěžích dogfrisbee nebo agility.

Samozřejmě u ausíků platí stejně jako u kteréhokoliv jiného plemene, že každý pes je do jisté míry individualitou. Co platí u jednoho, to nemusí platit u druhého. Proto tento popis berte s nadhledem a nepomýšlejte na katastrofické scénaře, pokud právě ten váš pejsek v něčem vyniká nebo se mu naopak něčeho nedostává.

Aneta Kottová 2013